Czym jest gestia transportowa?

Gestia transportowa (ang. management of carriage) oznacza zarządzanie danym przewozem. Pojęcie to obejmuje więc wszystkie prawa i obowiązki związane z organizacją transportu, a także koszty, które zawarto w umowie. Co jeszcze warto wiedzieć o gestii transportowej? Jakie są jej zalety, wady i rodzaje? Sprawdź szczegóły tego zagadnienia i dowiedz się, czy związane są z nim również niebezpieczeństwa.

Jakie znaczenie ma gestia transportowa?

Głównym założeniem gestii transportowej jest ustalenie warunków współpracy między producentem lub sprzedającym a kupującym towary. Obie strony muszą dokładnie opisać swoje wymagania, aby umowa nie zawierała żadnych nieścisłości, które można wykorzystać na niekorzyść jednego z partnerów.

Niezmiernie istotne jest, aby przed złożeniem podpisów, stworzyć równy i sprawiedliwy podział obowiązków. Umowa powinna opisywać jasno, kto odpowiada za załadunek, rozładunek oraz przewóz towaru. Koniecznie trzeba też zawrzeć informacje na temat możliwych zmian, które mają odbywać się na trasie.

Jakie są rodzaje gestii transportowej?

Gestia transportowa jest dość złożonym zagadnieniem. Pod tym pojęciem mogą kryć się różne obowiązki dla obu stron transakcji. Dlatego wprowadzono specjalny podział, który pomaga określić założenia umowy.

  • Gestia własna – w tym przypadku importer lub eksporter musi zorganizować przewóz i pokryć wszystkie koszty.
  • Gestia obca – obejmuje tzw. outsourcing, czyli zlecenie transportu firmie zewnętrznej. Profesjonalni spedytorzy zajmują się w tej sytuacji ustaleniem sposobu przewozu towarów.
  • Gestia mieszana – tutaj za przewóz towarów do załadowcy odpowiedzialny jest sprzedawca, natomiast organizacja pozostałej części przewozu spoczywa na barkach kupującego.

Jeśli chodzi o transport na terenie kraju, to zazwyczaj wybiera się gestię własną. Dwie pozostałe opcje obowiązują głównie przy zleceniach międzynarodowych.

Jakie są zalety gestii transportowej?

Założenia gestii transportowej sprawiają, że może ona przynieść wiele korzyści dla obu stron umowy. Współpraca z innymi przedsiębiorstwami transportowymi i firmami spedycyjnymi umożliwia zmniejszenie kosztów organizacji całego przewozu, niezależnie od ładunku. Co więcej, gestia transportowa jest pewnego rodzaju narzędziem, które pozwala kontrolować wszystkie działania związane z przeprowadzeniem transakcji. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie podmioty objęte umową podchodzą odpowiedzialnie do wykonywania obowiązków.

Co warto wiedzieć o gestii transportowej?

Niestety każdy proces ułatwienia realizacji zleceń może nieść pewne ryzyko. Dotyczy to także gestii transportowej. Największe niebezpieczeństwo związane jest ze wzrostem kosztów przewoźników, zwłaszcza w międzynarodowych przejazdach. Cena niektórych usług np. przeładunku lub rozładunku może okazać się wyższa od początkowych wyliczeń.

Problematyczne może być też znalezienie odpowiedniego przewoźnika, który podejmie się współpracy na określonych warunkach. Czasami kłopotem może być rozmiar lub waga ładunku albo jego specyficzne właściwości. W takim przypadku konieczne są stosowne zezwolenia transportowe. Dana firma może nie mieć właściwej dokumentacji, dlatego czasami poszukiwania mogą się przeciągnąć.

Dodaj komentarz