Błagamy, nie nalewaj benzyny bezpośrednio do plastikowej torby.
Mimo znacznego postępu w dziedzinie energii odnawialnej, wielu z nas nadal polega na benzynie, którą napędzamy nasze samochody i inne urządzenia. W czasach kryzysu zapotrzebowanie to jest jeszcze większe: zapasowe generatory, które zasilają nasze domy podczas burz i przerw w dostawie prądu, często zasilane są gazem.
W sytuacjach stresowych, a nawet w obliczu potencjalnego zagrożenia życia, chęć gromadzenia zapasów benzyny może być kusząca. Jednak takie postępowanie może szybko stać się niebezpieczne. Nasi przyjaciele z The Drive twierdzą, że kupowanie większej ilości paliwa niż potrzebujesz nigdy nie jest dobrym pomysłem. Istnieją jednak sposoby na bezpieczne i rozsądne przechowywanie benzyny – wszystko zależy od umiaru i odpowiednich warunków.
Używaj zatwierdzonych pojemników
Benzynę należy przechowywać wyłącznie w pojemnikach zatwierdzonych do tego celu przez Departament Transportu. Przed zakupem należy poszukać nazwy lub logo DOT na kanistrach, aby upewnić się, że są one bezpieczne. Wiele pojemników na gaz jest wykonanych z mocnego plastiku i ma różne kolory, w zależności od tego, do jakiego płynu są przeznaczone. Oto, co oznaczają poszczególne kolory:
#Czerwony: Zwykła benzyna. Ten kolor jest najbardziej rozpowszechniony i powinien być przeznaczony do przechowywania wyłącznie czystej benzyny, która nie została zmieszana z żadnymi innymi substancjami.
#Żółty: Benzyna do silników Diesla. To paliwo jest często stosowane w samochodach ciężarowych i innych dużych maszynach.
#Niebieski: nafta. To łatwopalne paliwo może być stosowane w kuchenkach i małych lampach. Napędza także wiele samolotów.
#Zielony: Łatwopalne paliwa mieszane. Na przykład, jeżeli masz sprzęt do pielęgnacji trawników, który działa na mieszance benzyny i oleju, mieszankę tę należy przechowywać w zielonym pojemniku.
Choć w czasie kryzysu może to być kuszące, NIE przechowuj benzyny ani innych łatwopalnych substancji w nietypowych pojemnikach. Dzbanki na mleko, manierki i inne naczynia codziennego użytku nie są przystosowane do przechowywania benzyny i mogą łatwo rozlać lub wylać niebezpieczne opary. Benzyna rozszerza się również, gdy się rozgrzewa, co oznacza, że zawsze należy przestrzegać linii maksymalnego napełnienia na kanistrach z homologacją DOT, aby uniknąć przelania.
Przechowuj benzynę w bezpiecznym miejscu
Odpowiednie pojemniki to tylko część układanki: ważne jest również przechowywanie benzyny i innych łatwopalnych cieczy w bezpiecznych, dobrze wentylowanych miejscach, z dala od wszelkich źródeł ciepła lub elektryczności. Doskonałym miejscem jest chłodny, suchy kąt w zamkniętym budynku, z dala od ludzi.
„Najlepiej jest umieścić ją w wolnostojącym garażu lub szopie” – mówi David Bennett, ekspert ds. napraw samochodowych w firmie AAA. „Nie przechowuj go w samym domu – może przeciekać, mogą się z niego wydobywać opary gazu, jeśli nie jest odpowiednio uszczelniony, a ponadto jest to ciecz łatwopalna, więc jest niebezpieczna i nie chcesz jej w swoim domu”.
Jeśli garaż jest połączony z domem, Bennett dodaje, że może to być dopuszczalne miejsce przechowywania benzyny – pod warunkiem, że będzie się go trzymać z dala od wszelkich źródeł elektryczności i poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Benzynę można również przechowywać na zewnątrz, ale najlepiej chronić ją przed czynnikami atmosferycznymi. Niewielkie pęknięcia lub nieszczelności w kanistrze z gazem mogą spowodować przedostanie się wody, która zniszczy znajdujące się w nim paliwo. Benzyna może również wyciec i uszkodzić otaczające środowisko.
Jak rozpoznać, że benzyna się zepsuła
Podobnie jak banany kupione w sklepie spożywczym, o których szybko zapomniałeś, benzyna z czasem ulega zepsuciu. W końcu „psuje się” i nie można jej już używać do napędzania maszyn – mówi Bennett. Dzieje się tak, ponieważ złożone struktury, z których składa się benzyna, z czasem ulegają rozpadowi, przez co staje się ona mniej palna. Przeterminowana benzyna jest nadal łatwopalna i może eksplodować pod wpływem iskry – po prostu nie jest wystarczająco mocna, aby zasilić samochód lub generator.
W przeciwieństwie do żywności w Twojej spiżarni, nie ma standardowej instrukcji dotyczącej okresu przydatności benzyny do spożycia. Jednym z sygnałów ostrzegawczych jest zapach: przeterminowana benzyna wydziela silny, ostry zapach, który według Bennetta różni się od zapachu, który unosi się w nozdrzach na stacji benzynowej. Jednak dla tych, którzy nie chcą polegać wyłącznie na swoim nosie, Bennett zaleca ostrożne szacowanie terminu przydatności do spożycia na 30 dni.
„Jeśli wiesz, że będziesz go przechowywać i nie będziesz go używać dłużej niż 30 dni, powinieneś dodać jakiś dodatek do paliwa, aby ustabilizować paliwo i pozwolić mu przetrwać nieco dłużej. Nie ma jednak ostatecznego terminu” – mówi. „Trzydzieści dni to prawdopodobnie bezpieczny okres. Jeśli nie zużyjesz jej w ciągu 30 dni, pozbądź się jej”.
Wyrzucając przeterminowaną benzynę, pamiętaj, aby pozbyć się jej zgodnie z lokalnymi wytycznymi. W każdej gminie obowiązują inne zasady i ograniczenia dotyczące odpadów niebezpiecznych, dlatego najlepiej jest sprawdzić, jakie miejsca utylizacji znajdują się w Twojej okolicy. Zazwyczaj wystarczy podrzucić niewykorzystaną benzynę (w zatwierdzonym pojemniku) i pozwolić, aby zajęli się nią specjaliści.
Zatrzymaj tylko to, czego potrzebujesz
Bennett sugeruje, aby zaopatrywać się tylko w benzynę, którą wiesz, że zużyjesz w ciągu najbliższych 30 dni. Może to oznaczać 5 galonów, 2,5 galona lub nawet mniej, w zależności od Twoich potrzeb. Większość ludzi nie potrzebuje więcej niż jeden 5-galonowy zbiornik paliwa w danym momencie, chyba że zbliża się ciężka pogoda. W takim przypadku, Bennett mówi, że nie ma problemu z przechowywaniem większego zapasu – pod warunkiem, że przechowuje się go prawidłowo i w bezpiecznych warunkach.
A jeśli nie masz dostępu do materiałów i warunków potrzebnych do bezpiecznego przechowywania gazu, pomyśl o tym, by maszyny i urządzenia elektryczne stały się częścią Twojego życia. Przenośny panel słoneczny to sposób na zasilanie urządzeń podczas przerw w dostawie prądu, a zakup pojazdu elektrycznego to niezawodny sposób na to, by w przypadku braku gazu nigdy nie martwić się o uzupełnianie paliwa w samochodzie.